Jaké výhody má uspořádání open space a kde všude se využívá nejčastěji? Přečtěte si v našem novém článku o komerčních nemovitostech.
Fenomén open space, tedy otevřených kanceláří, se v dnešním pracovním prostředí stal snad již klasikou. Na jednu stranu nabízí flexibilitu, lepší komunikaci, ale i úsporu nákladů pro firmu. Na tu druhou si mohou zaměstnanci stěžovat na rámus, nesoustředěnost a nedostatek soukromí. Dříve nebo později se pravděpodobně setká s nějakou formou této moderní kanceláře každý. Na co se tedy připravit, jestli nastupujete do nového zaměstnání s open space? Jaké jsou tedy konkrétní argumenty pro a proti? A jak se zasadit o zlepšení podmínek?
Ve své podstatě se jedná o systém uspořádání velkého množství pracovních stolů v jedné velké místnosti. Zaměstnanci tedy nesedí každý v nějaké své menší kanceláři, ale sdílejí otevřený prostor s ostatními kolegy. Mezi stoly bývají občas umístěné alespoň přepážky či rostliny k optickému oddělení. Právě prvotní pokusy o open space připomínaly jakési buňky nebo boxy, které byly rozmístěné v řadách těsně vedle sebe.
Kanceláře na Smíchově u stanice metra Anděl
Ve velkých městech s mnoha komerčními nemovitostmi je open space častým jevem. Jako příklady profesí pracujících v obřích kancelářích prosklených administrativních budov či revitalizovaných průmyslových objektů lze uvést novináře, ajťáky, obchodníky nebo pracovníky call center. Zajímavý druh komerčních objektů představují coworkingová centra. Jedná se o formu pronájmu kanceláře, v tomto případě té sdílené, do níž může přijít pracovat kdokoliv. Je vhodná například pro takzvané freelancery, tedy pracovníky na „volné noze“.
Velké otevřené kanceláře jsou rozhodně součástí moderní doby, a to se svými pozitivními i negativními dopady. Do lékařských slovníků se dokonce i dostal nový pojem – SOS (Syndrom Open Space). Někteří odborníci ho považují za jednu z nových civilizačních chorob. K projevům syndromu patří bolesti hlavy, hučení v uších, únava, závratě, zažívací problémy nebo zvýšený krevní tlak. U části pacientů vede až k úzkostem a depresím.
Kancelářská budova Green Point, Praha 5 – Smíchov
Podle některých studií open space způsobuje stres a snižuje produktivitu práce. Přeci jen se kolem vás pořád něco děje, někdo prochází, další obědvá a jiní z kolegů vás mohou vyloženě obtěžovat častými otázkami nebo povídáním. A pokud má místnost špatně řešenou akustiku, může se pro vás pobyt v práci stát peklem v neustále hučícím úlu zvuků a ruchů. V otevřeném prostoru také můžete mít pocit, že vás neustále někdo pozoruje a kontroluje.
Toužíte po luxusní kanceláři, ale pracujte ve sdíleném prostoru? Stále totiž existuje spousta možností, jak si prostředí uzpůsobit svým představám. Základem ovšem je, že by vaše firma měla sídlit v kvalitní budově se zdravým vnitřním prostředím. Takové díky promyšleným řešením, moderním materiálům a technologiím umožní, abyste i v open space pracovali v maximálně vyhovujícím prostoru. A pokud to štěstí nemáte, nebo vás přesto trápí nějaké potíže, určitě je vhodné promluvit s vedením o tom, jak se cítíte a případné problémy řešit. Třeba se můžete zkusit domluvit na nějaký den práce z domova. Také můžete po konzultaci s kolegy jinak seskupit stoly. Například se snažte vytvořit z jednoho velkého prostoru menší části a dopřát tak všem více soukromí.
Exkluzivní komerční projekt Dynamica Waltrovka
Důležitá je i komunikace se spolupracovníky. Řekněte kolegům, že si například nyní nepřejete být rušeni. Pokud vás obtěžuje klasický kancelářský hluk a šum, investujte do dobrých zvukotěsných sluchátek. Dále prodiskutujte optimální teplotu, tak aby vyhovovala všem. A dbejte na dostatečný přísun čerstvého vzduchu a vhodného osvětlení.
Co se týče pozitivního vlivu, tento společný prostor sbližuje a utužuje kolektiv. Jelikož s kolegy sedíte a pracujete celý den, máte lepší šanci je poznat. Extroverti si mohou dokonce otevřený prostor a neustálou možnost pozornosti a kontaktu s lidmi užívat. Také je snazší řešit náhlé pracovní záležitosti s někým, kdo vám sedí „po ruce“. Pokud tedy pracujete v týmu, je rychlá výměna informací ceněným benefitem.
Life & style