Režim home office u nás ještě před březnem 2020 využíval málokdo a představoval spíše nadstandardní benefit. Pracovní život se totiž odehrával z drtivé většiny v kancelářích. V uplynulém roce se pod vlivem pandemie koronaviru přesunul do našich obývacích pokojů, kuchyní či ložnic. Co s sebou tato zásadní transformace nese? Jak se proměnily trendy? A čeká nás vůbec ještě někdy plnohodnotný návrat za naše stoly?
Režim home office u nás ještě před březnem 2020 využíval málokdo a představoval spíše nadstandardní benefit. Pracovní život se totiž odehrával z drtivé většiny v kancelářích. V uplynulém roce se pod vlivem pandemie koronaviru přesunul do našich obývacích pokojů, kuchyní či ložnic. Co s sebou tato zásadní transformace nese? Jak se proměnily trendy? A čeká nás vůbec ještě někdy plnohodnotný návrat za naše stoly?
Mezi hlavní výhody práce z domova patří velká míra pohodlí, která je dána vlastním dobře známým prostředím. Zároveň odpadá mnohdy zdlouhavé dojíždění a brzké ranní vstávání. Spousta lidí tento režim využívá rovněž ke zlepšení životosprávy, kdy si například mohou připravit zdravější obědy či si dát v podstatě kdykoliv pauzu na čerstvém vzduchu. Někteří také tvrdí, že si práci dokážou rozvrhnout efektivněji a nejsou pod takovým tlakem.
Oproti tomu se značně komplikuje komunikace, ať už s kolegy nebo s klienty. Online prostředí nedokáže nahradit lidský kontakt, jenž je v mnoha profesích nezbytný. Zároveň se komplikuje vytváření nových vazeb a sociální interakce, ať už formální či neformální, se omezují na minimum.
Zdroj: https://www.pexels.com/…kes-3183197/
Někteří konzervativní zaměstnavatelé se k home office zase přiklánějí neradi, neboť mají obavy z nízké produktivity. Zaměstnanec si totiž může připadat „nehlídaný“ a mít sklony k odkládání úkolů. I mnozí pracovníci už práci z domova začínají brát jen jako nezbytnou nutnost a cítí se doma uvěznění a nekreativní.
Názory odborníků na post-covidový obrázek se sice liší, ale shodují se v tom, že k návratu do kanceláří rozhodně dojde. Otázkou zůstává, v jaké míře. Flexibilita bude jednoznačně představovat nový trend. Dá se očekávat, že stále častěji bude docházet ke kombinaci práce z kanceláře a na dálku. Nutně se už ale nebude jednat o domácí prostředí, ale například o kavárnu, hotel či park. Pravděpodobně dojde také k nárůstu obliby coworkingových center, kde je možné si třeba jen na den pronajmout „židli“ ve sdíleném prostoru. Doteď je využívali především freelanceři, tedy lidé pracující na volné noze, ale do nového hybridního režimu krásně zapadají. I samy firmy se ale budou uchylovat k pronájmu kanceláří po Praze, a to klidně na několika místech v rámci takzvaného modelu hub & spoke. Ten se skládá z jedné centrály a několika přidružených poboček luxusních kanceláří. Decentralizace dá zaměstnancům větší volnost a možnost výběru lokality.
Nezbytnou součástí novodobého světa se stává digitalizace, kterou pandemie ještě víc urychlila. Výrobce Huawei například představil novinku IdeaHub – interaktivní tabuli umožňující videokonference, propojení PC s mobilním telefonem, vzdálený přístup a lze ji využít jako projektor. Systém předznamenává nástup smart moderních kanceláří, které ovlivní stávající pracovní prostředí.
Zdroj: https://pixabay.com/…ova-1210022/
Ruku v ruce s tím dojde k zavádění nejrůznějších inovací na poli prop-tech (spojení technologií a nemovitostí). Diskutuje se implementace mobilních aplikací, třeba zavedení přístupu k přivolání výtahu pomocí chytrého telefonu, nástrojů datové analýzy, bezdotykové otevírání dveří nebo systém monitorování obsazenosti konferenčních místností. Do toho bychom se mohli těšit i na zavádění robotizace a umělé inteligence, jež by kupříkladu předpovídala obsazenost parkoviště. Zajímavým zpestřením by mohl být vznik inteligentních skříněk, které zaměstnancům při využití rozvážkových služeb umožní dodržovat bezkontaktní a bezpečné předání. Současně dá větší volnost v rozvrhnutí času.
Neméně důležitá změna je patrná při samotné výstavbě komerčních nemovitostí. Například letošní ročník tuzemské prestižní soutěže Best of Realty – Nejlepší z realit vyhrál v kategorii nových administrativních center projekt SHQ – nová budova centrály ČSOB v Praze 5. Kromě důrazu na kvalitu prostředí pro zaměstnance porota ocenila ekologická řešení a citlivé zasazení budovy do okolní zástavby. Do popředí tak stále více vystupuje i téma udržitelnosti a šetrnosti k životnímu prostředí. Toho se docílí využíváním energeticky úsporných zdrojů energie, jako například tepelných čerpadel, nebo kancelářskými budovami s nulovou uhlíkovou stopou.
Zdroj úvodní fotky: https://www.pexels.com/…top-4050299/
Life & style