Kam za úchvatnými zahradami a parky

Léto je v plném proudu a nabízí ideální příležitost vyrazit do přírody, procházet se mezi nádhernými květinami a vychutnávat si půvab zahrad a parků. Takových, které okouzlují návštěvníky svou architekturou, rozmanitostí rostlin a unikátními prvky, je na našem území spousta. Připravili jsme pro vás průvodce těmi nejkrásnějšími rozkvetlými kouty v České republice.

Zámek Dobříš

Zdroj: www.zamekdobris.cz/parky/

Letní měsíce jsou jako stvořené k procházkám v přírodě a objevování nových krás. A co by mohlo být krásnějšího než návštěva některých z našich nejmalebnějších zahrad a parků? Připravte se na dobrodružství, které vás zavede do Kroměříže, Lednice, Valtic, Dobříše či na Konopiště. Každá z těchto zelených ploch má své specifické rysy, které ji činí unikátním místem na mapě České republiky. Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv z těchto parků či zahrad, čeká vás nezapomenutelný zážitek, který vás okouzlí na každém kroku.

Zámek Lednice

Zdroj: https://commons.wikimedia.org/Lednice

Kroměřížský Libosad jako vrcholné dílo barokní zahradní architektury

Takzvaná Květná zahrada u zámku v Kroměříži je nepochybně jednou z nejvzácnějších a nejkrásnějších nejen v Česku, ale i ve světovém měřítku. V roce 1998 byla spolu se zámkem zapsána na seznam světového dědictví UNESCO. Vznikla ve druhé polovině 17. století na 16 hektarech dříve neplodné půdy za hradbami a odráží podobu divadelní scény s pozoruhodnými zelenými kulisami. Prochází jí kolonáda se sochami, ale také bludiště ze živého plotu. K vidění tu jsou také fontány či ornamentální záhony.

Středobodem je osmiboký pavilon Rotunda, postavený mezi lety 1666 až 1668. Jeho interiér je bohatě zdobený mytologickými výjevy s náměty Ovidiových Proměn. Dochovaly se i grotty, tedy dekorativní umělé jeskyně, a kamínkové kabinety. Během návštěvy můžete rovněž obdivovat Foucaultovo kyvadlo zavěšené na lanku dlouhém 23 metrů, které demonstruje zemskou rotaci.

Libosad Kroměříš

Zdroj: https://commons.wikimedia.org/Libosad

Do Lednice za nejstarším skleníkem i minaretem

Zámecký park v Lednici, obklopující překrásný jihomoravský zámek, se rozkládá na úctyhodných 170 hektarech. Jeho historie zahrnuje poutavou evoluci stylů – od renesanční zahrady přes barokní úpravy až po krajinářský park v anglickém stylu. V současné podobě existuje od 19. století.

Jednou z význačných památek je nejstarší skleník v Evropě, postavený mezi lety 1843 a 1845. Skleněná téměř 100metrová konstrukce umožnila nové možnosti pro pěstování exotických druhů rostlin. Pestrá skladba subtropických i tropických květin zajišťuje, že se kdykoliv v průběhu roku můžete těšit pohledem na rozkvetlé kvítky nejrůznějších tvarů a barev.

Parkem se táhnou i další zajímavé pseudostavby, které čerpají inspiraci z celého světa. Jedná se třeba o Apollónův chrám, Chrám tří grácií či umělou zříceninu Janův hrad. Tou nejpozoruhodnější je však přes 60 metrů vysoký minaret. Romantická stavba v maurském slohu slouží jako rozhledna a poskytuje dechberoucí výhledy po širokém okolí.

Lednice

Zdroj: https://commons.wikimedia.org/Lednice

Voňavá oáza Lu & Tiree Chmelar ve Valticích

V Lednicko-valtickém areálu, zapsaném v UNESCO, objevíte i další unikátní zahrádku. V roce 2004 zde manželé Tiree a Lubomír Chmelar z USA, kteří komplex dlouhodobě podporovali a propagovali ve světě, nechali vybudovat bylinkovou zahradu. Ta obsahuje více než 300 druhů bylin a je první v České republice, která využívá principy přírodní péče.

Okrasné záhony, které poslouží také jako inspirace pro váš vlastní luxusní dům, jsou skutečnou pastvou pro oko. Rostou zde byliny vhodné jak pro léčení či gastronomii, tak ty určené k barvení tkanin či spojené s mýty. Pro děti je navíc připraveno pískoviště a možnost zalévat bylinky pomocí malých konviček.

Kromě prohlídky různých druhů se tu lze zabavit hrami, jako je pétanque, kuličky či šachy. Pro relaxaci jsou k dispozici židle a stolečky nebo lehátka v malém třešňovém sadu. Zahrada má také skleník s obchůdkem, kde zakoupíte sazenice nebo bylinné čaje.

Lu & Tiree Chmelar ve Valticích

Zdroj: https://commons.wikimedia.org/Lu & Tiree Chmelar Valtice

Harmonické spojení dvou parkových stylů v Dobříši

U půvabného zámku Dobříš, přezdívaném české Versailles, se rozprostírají hned dvě zahrady – rozsáhlá anglická a menší francouzská. Symetrická francouzská zahrada, rozdělena do několika teras, je perlou rokové zahradní architektury. Zdobí ji impresivní sochařská výzdobu, včetně majestátního sousoší s kašnou zobrazující motiv napájení Héliových koní. Francouzský park prošel mezi lety 2018 a 2020 citlivou revitalizací, jež zahrnovala například obnovu fontán a opěrných zdí, ale i závlahového systému. Zahrada je zakončena oranžerií se skleníky – odsud se přes lipovou alej dostanete do anglického parku.

Dobříšský krajinářský park je o poznání větší, má rozlohu necelých 30 hektarů. Leží na březích Huťského rybníka, kde po roce 1800 nahradil původní bažantnici. Územím protéká Chotobušský potok, který společně s umělými jeskyněmi a spoustou druhů vzrostlých stromů navozuje uvolněnou atmosféru.

Na své si přijdou i milovníci zvířat. V rámci celého areálu se tu nalézají voliéry se zachráněnými ptáky (výr, puštík, káně, poštolka apod.) a také výběhy daňků a vzácných jelenců běloocasých.

Zámek Dobříš

Zdroj: www.zamekdobris.cz/parky/

Konopiště jako odkaz Františka Ferdinanda d‘Este

K tuzemským klenotům se právem řadí i konopišťský zámecký park. Na ploše 340 hektarů nabízí úchvatné scenérie, pestrou flóru a celou řadu zajímavých památek a výtvorů, k nimž patří sochy, obelisky a další dekorativní stavby. Za zmínku stojí především kašna se sochou Neptuna na mohutném podstavci. Nechybí zde ani rybník, kolem kterého se vine malebná obora s lesní zvěří, jako jsou daňci skvrnití, mufloni a jelenci siku Dybowského.

O významný rozvoj zámku Konopiště, a především jeho parku se zasloužil rakouský arcivévoda František Ferdinand d'Este. Na místě tehdejší barokní zahrady nechal mezi lety 1906 až 1913 vybudovat nejnavštěvovanější část parku. Ve slavné parterové Růžové zahradě vysadil více než 200 druhů a kultivarů růží. Na jejím vyvýšeném území se dále nachází rozlehlý skleník, kde se stejně jako za časů arcivévody pěstují exotické rostliny, hlavně palmy, orchideje a kapradiny.

Zámek Konopiště

Zdroj: www.zamek-konopiste.cz/

Průhonický park jako dendrologický ráj poblíž velkoměsta

Spoustu okouzlujících parků naleznete i v hlavním městě. Patří k nim samozřejmě Královská obora Stromovka, Letenské sady, obora Hvězda či zahrady kolem Pražského hradu. Do zcela jiného světa vstoupíte jen kousek za hranicemi hlavního města, a sice v Zámeckém parku Průhonice. Ten se rozkládá na rozloze 240 hektarů v členitém údolí meandrující říčky Botič.

Jeho historie sahá až do roku 1885, kdy ho založil hrabě Arnošt Emanuel Silva-Tarouca. Mistrně se popasoval s vytvořením parkové kompozice s průhledy a dokonale zkombinoval domácí i cizokrajné dřeviny. Těch se zde nachází přibližně 1 600 druhů, z nichž největší pozornost upoutá kolekce rododendronů s více než 8 000 exempláři ve 100 různých druzích a kultivarech. Součástí areálu je také Průhonická botanická zahrada s unikátními sbírkami kosatců, pivoněk, denivek i růží.

Průhonický park je zařazen mezi národní kulturní památky a je zapsán na seznamu památek UNESCO. Jeho návštěva je nejen pohádkovým zážitkem, ale zároveň i vhledem do jedinečného uměleckého krajinářského díla.

Průhonický park

Zdroj: https://commons.wikimedia.org/Pruhonicky park

Luxusní bydlení s okouzlujícími zahradami? Přestěhujte se na zámek!

K obrazu svému můžete proměnit krásné zahrady u historických nemovitostí z našeho portfolia. Jednou z nich je barokní zámecký komplex Mirošov. Při příchodu na nádvoří vás okouzlí krásná kašna a pečlivě upravené cesty, jež lemují okrasné keře. Na druhé straně budovy se rozkládá malebný anglický park se vzrostlými stromy. Areál zámku a zahrady je obehnán ohradní zdí se vstupní bránou, což poskytuje pocit soukromí a bezpečí.

Samotný zámek je jednopatrová budova s nádhernými klenutými místnostmi, reprezentativním sálem a úchvatným schodištěm. Historické prvky, jako jsou dřevěná deštění, vyřezávané dveře a štuková výzdoba, dodávají interiéru výjimečný šarm. Pohled na malebný zámecký park si dosyta užijete z balkonu v prvním patře.

Zámek Mirošov

Zdroj: www.luxent.cz/prodej-dum-pamatka-jine-mirosov/

Na prodej máme také barokně-klasicistní zámek na Benešovsku. Užitná plocha činí 2 300 metrů čtverečních a nabízí 17 pokojů, čtyři koupelny a impozantní schodišťovou halu. Interiér byl nedávnou rekonstrukcí navrácen do původního stavu z roku 1729. Nejsou zde tedy chodby a volně se prochází z jedné místnosti do druhé.

Ovšem pravým pokladem tohoto zámku je jeho tří a půl hektarový park se dvěma rybníky. Krášlí jej celá řada rostlin i dřevin – dlouhý seznam zahrnuje vzrostlé kaštany, lípy, javory, borovice, tisy, jasany, břízy, cedry, platany, vrby, akáty, duby, buky, olše, buxusy, rododendrony, ginkgo biloba a zerav. V parku lze najít i významné památky, jimiž jsou sochy z let 1878 až 1882.

Zámek na Benešovsku

Zdroj: www.luxent.cz/prodej-dum-pamatka-jine-benesov/

Sníte o životě na zámku s vlastním skvostem krajinářské architektury? Na prodej historických nemovitostí jsme experti! Rádi vám poskytneme konzultaci online nebo osobně v naší pražské realitní kanceláři zaměřené na luxusní nemovitosti Luxent – Exclusive Properties na adrese Pařížská 205/23, Praha 1 – Josefov.

Life & style

Novinky ze světa realit