Je investice v Praze výhodná? Je výnosnější krátkodobý či dlouhodobý pronájem nemovitosti? Jaká je situace na realitním trhu a kdy se vyplatí investovat do bytu?
Nájmy v Praze v současné době rostou a budou se zvyšovat i nadále. Důvodů je hned několik a vzájemně se prolínají. Ekonomika v ČR zažívá rostoucí trend, ale zhoršuje se dostupnost vlastního bydlení kvůli zpřísnění podmínek hypoték ze strany České národní banky. Především mladé rodiny a jednotlivci jsou vzhledem k současné situaci nuceni zůstat v nájemním bydlení. Negativním faktorem je i to, že bytová výstavba v Praze stagnuje. Byty rekordně zdražily, průměrné ceny nově postavených bytů překročily v loňském roce hranici 90 tisíc korun za metr čtvereční, za uplynulé dva roky se dá hovořit o nárůstu cen téměř o 40 %. Starších volných bytů je v Praze stále nedostatek, a tak jsou oproti jiným regionům až o dvě třetiny dražší. Současně se do Prahy stěhuje poměrně velké množství obyvatel, nadnárodní firmy relokují své zaměstnance, a právě kombinace všech těchto faktorů vede k tomu, že se lidé uchylují k nájemnímu bydlení. Tím roste poptávka a ta vede ke zvyšování nájmů.
Byt 4+kk v ulici Devonská, Praha 5 – Hlubočepy
Stávající majitelé mají ideální podmínky k získání vyhovujícího nájemníka za poměrně vysoké nájemné. Za předpokladu, že majitel vlastní kvalitní nemovitost v atraktivní lokalitě jako je Praha a nastaví odpovídající cenu, může očekávat opravdu velké množství zájemců a následně si z nich vybrat nejvhodnějšího. Ti, kteří zvažují investovat do nemovitosti kvůli následnému pronájmu, sice nemohou očekávat extrémně velkou výnosnost (kvůli rostoucím pořizovacím cenám), stále se však jedná o dobře uložené prostředky. Ovlivnit zisk lze samozřejmě do určité míry i nadstandardní výbavou bytu, díky níž je možné požadovat vyšší nájem, je ale nutné zohlednit veškeré náklady. V současnosti lze v Praze očekávat výnosnost min. 3 % a hlavní podmínkou je zajisté lokalita. Nejvyšší ceny pronájmu jsou klasicky v historickém centru, na Praze 1 a Praze 2, oblíbenými a vyhledávanými lokalitami jsou ale i Praha 7 – Holešovice, Praha 6, vilová část na Praze 5 či Praha 8 – Karlín. Poptávku po pronájmu v Praze tvoří cca 60 % Češi a 40 % cizinci. Největší zájem trvá standardně o byty 2+kk/2+1 a celkově o malometrážní nemovitosti.
Alternativní a velice oblíbenou variantou ve výše zmíněných lokalitách je pronájem krátkodobý, který je ekonomicky výnosnější a který v posledních letech zažívá doslova boom. Vzhledem k vysoké ceně bytů se například na Praze 1 už příliš nevyplatí kupovat byt jako investici za účelem klasického dlouhodobého pronájmu. Vyšší výnos však s sebou nese také vyšší náklady nejen na provoz a běžnou údržbu, ale i na poskytnutý servis, což si mnoho majitelů zvažujících tuto variantu neuvědomuje. Je tu poměrně dost povinností, které musí plnit. Kromě odvádění daní při ročním výdělku (který je větší než 30 000 Kč), je to například povinnost hlásit ubytované hosty ze zemí mimo EU na cizineckou policii, odvádění místních poplatků (lázeňský nebo rekreační poplatek a poplatek z ubytovací kapacity) a provozovatel musí k danému účelu vlastnit živnost. V některých měsících musí rovněž provozovatel počítat s nižší obsazeností (leden, únor, listopad). Je tedy nutné pečlivě zvážit, jaký druh pronájmu je v dané situaci a u dané nemovitosti nejvýhodnější, zda investovat do pronájmu krátkodobého, nebo mít raději dlouhodobého, spolehlivého a stabilně platícího nájemce.
Potřebujete poradit s Vaší investicí, nebo hledáte či nabízíte pronájem v Praze? Spojte se s naším specialistou na pronájmy a relokace – Ing. Zdeňkem Jemelíkem: +420 720 310 300 | zdenek.jemelik@luxent.cz .
Life & style