Jak si zařídit bydlení snů? Nejsnadnější je to s pomocí bytového designera, který vám poradí s interiéry i celkovým stylem dle vašeho vkusu.
Toužíte po bydlení snů, ale chcete se zbavit všech starostí spojených s plánováním a zařizováním? Vsaďte na profesionálního bytového návrháře a dopřejte si kompletní proměnu vašeho domova. V tomto článku zboříme mýty, které o této profesi kolují a dáme vám 5 dobrých důvodů, proč se vyplatí interiérového designera najmout.
Když se řekne bytový designér, mnoha z nás se vybaví zejména úžasné bytové přeměny, které jsou k vidění v zahraničních pořadech. Pravdou je, že tato zajímavá profese se stává čím dál rozšířenější i tady u nás v Česku. Mezi nejčastější důvody, proč si lidé bytového návrháře najímají, je především rekonstrukce stávajícího bydlení nebo touha po designově vyšperkovaném bytu.
I přes tuto obecnou znalost se však toho o interiérových designerech moc neví. Co tato práce ve skutečnosti obnáší a co všechno se nachází v jeho portfoliu dovedností?
Profese bytového návrháře je často doprovázena nejrůznějšími mýty a předsudky. Náplň designerské práce, odborné know-how a znalosti jsou proto úplně jiné, než lidé očekávají.
Na první pohled se může zdát, že bytový designer je pouze od toho, aby vám vybral a nainstaloval nábytek – faktem ovšem je, že náplň této práce je mnohem širší, rozmanitější a komplexnější.
Každý kvalitní bytový designer by měl mít v malíčku odbornou znalost textilu, materiálů, barev a cit pro plánování prostoru. Důležitou roli zde hraje i know-how pro práci se softwarovými aplikacemi pro 2D a 3D projektování (CAD).
Tímto však portfolio důležitých dovedností bytového designera nekončí – vzhledem k tomu, že lidé s tímto zaměstnáním běžně spolupracují s architekty, inženýry, řemeslníky nebo prodejci nábytku, musí mít také základní znalosti v oborech jako je architektura, grafický design, dekorativní umění a další.
Důvod, proč si mnoho z nás vlastního bytového designéra nikdy nenajme, je strach z vysoké ceny – tato obava však nemusí být vždy plně oprávněná. Ve skutečnosti by každý bytový návrhář měl respektovat rozpočet svého klienta a podle něj činit veškerá rozhodnutí. I přes omezené finance by měl návrhář vědět, jak vytěžit to nejlepší z toho, co mu klient poskytne.
Koupili jste si někdy kus nábytku, který v obchodě vypadal dobře, ale do obýváku se moc nehodil? Stalo se vám někdy, že jste museli několikrát přemalovávat stěny, protože jste nemohli najít ten správný barevný odstín? Ač se to může zdát jako paradox – za vlastní designování bytu si někdy můžete připlatit více, než když si na to najmete odborníka.
S bytovým designérem se snadno vyhnete těmto nákladným chybám a zároveň získáte kvalitní rady, které zvýší hodnotu vašeho domova.
Když si najmete profesionálního bytového návrháře, můžete očekávat kvalitní služby a profesionální přístup se vším všudy. Dlouhé studium poskytuje bytovým designérům odborné know-how, cit pro vykonávání této profese a jak se říká „vytrénované“ oko. Co to znamená v praxi?
Znamená to, že každý dobrý bytový návrhář velmi rychle najde to, co vám doma chybí nebo to, co by potřebovalo přestavbu. Na základě těchto poznatků vám nabídne několik různých změn, které budete moci společně prodiskutovat. V interiérovém designu vládne křehká rovnováha mezi uměním a vědou a zkušení designéři interiérů by přesně měli vědět, jak ji udržet.
Jak již bylo výše zmíněno, bytový návrhář často spolupracuje i s dalšími odborníky – a to včetně dodavatelů, architektů či řemeslníků. To znamená, že pokud by bylo potřeba zařizovat cokoliv nad rámec designérské práce, můžete se spolehnout na to, že si bytový návrhář sám najde příslušné experty a vyřeší s nimi veškeré náležitosti.
Nejdůležitější ze všech výše zmíněných benefitů je ovšem to, že získáte interiér přesně podle vašich představ. Bytový návrhář je totiž částečně také „psycholog“, který si rád poslechne všechna vaše přání a navrhne řešení, které bude přesně reflektovat váš životní styl a osobnost. Díky tomu je schopen vytvořit prostor, ve kterém se budete cítit jako doma.
Pokud jste již došli do bodu, kdy najmutí bytového návrháře vážně zvažujete, pak vás jistě zajímá, jak taková spolupráce probíhá.
Poté co vyberete svého osobního návrháře, bude řada právě na něm, aby zjistil vaše přání, představy a preferovaný styl. Následně si prohlédne interiér bytu či domu, který chcete designově vylepšit, a tam prozkoumá prostorové řešení, vhodné barvy či nábytek.
Předtím než se rozhodne provést jakoukoliv změnu, tak to s vámi řádně prodiskutuje a dá na výběr různé možnosti. Poté již vše zařizuje sám – od výběru dekorací, nábytku, barev či jednotlivých úprav dosavadního prostoru. To vám ušetří čas, energii a zbytečné starosti.
Doporučení na závěr: Vždy najímejte designéra, který je ověřený a má dobré reference. Velkou roli samozřejmě hraje také to, aby vám byl sympatický – jako jsme avizovali výše, s designérem nějaký čas strávíte a nemělo by to pro vás být nepříjemné. Obrátit se můžete například na naše partnery Studio Nika či Marthi Design!
Suma sumárum, zařizujete-li své bydlení a chcete se zbavit všech starostí, pak vám pomoc bytového designéra jistě přijde vhod. Nezapomeňte mu hned na začátek prozradit svůj finanční budget a sdělit vaše přání – odměna ve formě vkusného bydlení na míru bude jistě stát za to.
Life & style